Jakie są zasady gry w 7 Card Stud Poker?

Stopień trudności i bogata historia gry wpływa na to, że 7 Stud Poker był nazywany najczystszą odmianą tej gry karcianej, która pojawiła się na długo, zanim zaczęto grać w Texas Hold’em czy Omaha. 7 Card Stud Poker jest grą wymagającą dużego skupienia, stawianą w jednym rzędzie z Remikiem czy Brydżem. Pokerzyści na całym świecie nazywają 7 Card Stud dziadkiem Pokera Texas Hold’em. W turniejach gier mieszanych (ShoeHorse) można spotkać się również z rozgrywkami 7-kartowej wersji gry w pokera. 

co to jest 7 Card Stud Poker
Jak grać w 7 Card Stud Poker?

Główną różnicą między powyższymi odmianami jest fakt, że w 7 Card Stud poker jest pięć licytacji oraz nie występują na stole karty wspólne, natomiast każdy z zawodników otrzymuje siedem własnych kart. Na starcie gracz otrzymuje trzy karty (jedna odkryta, dwie zakryte). W kolejnych rundach licytacji grający dostaje kolejne trzy karty otwarte, żeby skończyć na siódmej karcie zakrytej.

Z zestawu, jaki otrzymują gracze, należy wybrać pięć najwyższych kart, które pozwolą stworzyć najkorzystniejszy dla siebie układ. Kolejno, zadaniem jest podbicie, gotowych układów swoich rywali złożonych z pięciu kart. Taki rozwój wydarzeń sprawia, że blefowanie wydaje się łatwiejsza, a gra bardziej nieprzewidywalna. Stała wysokość zakładów jest zwykle limitowana i określona z góry. 

Etapy licytacji w 7 Card Stud Poker

Obowiązkowy zakład w ciemno wszystkich uczestników inauguruje rozgrywkę, po czym, dealer rozdaje każdemu po trzy karty: jedną zakrytą i dwie odkryte, rozpoczynając od lewej strony. Gracz, który ma najniższą wartość karty uznawany jest za rozpoczynającego licytacje mając obowiązek wnieść zakład w wysokości zakładu w ciemno (ante) lub małego bicia.

W sytuacji kiedy kilku graczy posiada takie same karty, o losach dalszej gry decyduje tzw. starszeństwo kolorów. (od najniższego: treflkarokierpik)

darmowy bonus w betclic polska 2020
Legalny bukmacher Betclic – Kod promocyjny na bonus 2020

Pierwsza runda licytacji, czyli Third Street

Gracz, który rozpoczyna licytację może sprawdzić, pasować lub przebić, a kompani, którzy by chcieli kontynuować rozgrywkę muszą się dostosować do warunków rozpoczynającego lub spasować.

Druga runda licytacji – Fourth street

Aktywni gracze, którzy zdecydowali się pozostać na polu bitwy otrzymują po czwartej, odkrytej karcie. Licytacja zaczyna się od osoby, która posiada układ dwóch odkrytych kart o najwyższej wartości. Analogicznie do początku rundy, kiedy kilka osób ma tę samą wartość kart, decyduje starszeństwo oraz ma 3 możliwości do wyboru zagrywki: call, pass lub raise.

Fifth street – trzeci etap licytacji

W tym etapie aktywni zawodnicy dostają kolejną odkrytą kartę, a licytację zaczyna gracz z najwyższym pokerowym układem. Ma takie same możliwości jak poprzednio. Śmiałkowie, którzy zdecydują się pozostać w grze i wyrównają stawki, otrzymują w zamian szóstą kartę.

Sixth Street – przedostatnia runda 

Chciałoby się rzecz słowa, które wypowiedział w przeszłości poznański raper – Peja, gdyż „Nie zmienia się nic”, więc tak samo, jak w poprzednich dwóch rundach zawodnicy mają te same warianty do wyboru zagrywki, lecz z jedną kartą więcej.

Seventh Street – Finał

Krupier daruje w tym momencie siódmą, zakrytą kartę tym, którzy pozostali jeszcze przy pokerowym stole. Karuzelą zaczyna kręcić ten, kto ma najwyższy odkryty 4-kartowy układ kart.

Z posiadanych 7 kart własnych każdy gracz tworzy 5-kartowy układ, żeby przystąpić do ostatniej, kończącej rundy licytacji. Odrzucone karty nie mają żadnego znaczenia w wyłonieniu zwycięzcy.

W tym momencie następuje Showdown, czyli odkrycie i porównanie kart.

Kiedy rozgrywka jest na tyle wyrównana, że w grze nadal pozostało osiem osób, krupier wykłada siódmą odkrytą (traktowaną jako wspólną) kartę na środek stołu.

sts bukmacher online 2020
Polski bukmacher STS – Bonus bez depozytu 2020

Kto wygrywa w 7 Card Stud Poker?

Wszystkie osoby, które pozostały przy stole odkrywają swoje karty i analizują wszystkich po kolei. Wygrywa ten, który ma najwyższy 5-kartowy układ kart, a w przypadku tych samych wartości dla kilku osób decyduje starszeństwo kolorów. 

Zasady gry w 7 Card Stud Poker – Suplement

Oprócz podstawowych zasad panujących w tej odmianie pokera, można wyróżnić jeszcze kilka dodatkowych, o których należy pamiętać, kiedy decyduje się poznać kolejną odmianę Pokera, a są to:

Para na Fourth Street

W sytuacji, kiedy gracz otwierający licytację przy czwartej karcie ma otwartą parę może wybrać następujące warianty: czekanie, duże bicie, małe bicie. Kiedy wybierze pierwszą z opcji, następna osoba w kolejce ma te same warianty gry co jego poprzednik. Kiedy decyduje się na małe lub duże bicie, wielkość obowiązuje już do końca rundy. 

Maksymalna liczba przebić

Zawodnik może wykorzystać jedno bicie i trzy podbicia w jednej rundzie licytacji. Kiedy wykona trzecie podbicie to kwota uznawana jest za końcową.Pozostali gracze mogą tylko i wyłącznie pasować lub sprawdzić. Jedynym warunkiem takiego następstwa jest ilość graczy biorących udział w rozdaniu (więcej niż dwóch).

Koniec Kart

Niemożliwą sytuacją jest, żeby wszyscy gracze dostali po siedem kart, w przypadku, kiedy w potyczce bierze udział osiem osób. Krupier przed zaserwowaniem ostatniej karty upewnia się, czy jest w talii wystarczająca ilość dla wszystkich. W przypadku, gdy jest inaczej karta nie zostaje przypisana nikomu, a zostaj odkryta na środku stołu i potraktowana jako wspólna. Każdy z graczy może ją potraktować jako uzupełnienie do swojego kompletu.

Kiedy warto odpuścić grę?

Nie warto grać dalej, jeżeli pierwsze trzy karty nie są ze sobą powiązane w żaden sposób, gdyż wtedy nadzieja na zwycięstwo spada do minimum. Elastyczne dopasowanie się do dziejącej sytuacji na stole może dać większe szanse, żeby ostatecznie wyjść z gry z pełnymi kieszeniami. Trzeba jednak ostrożnie analizować sytuację i śledzić każdy ruch przeciwnika. Gracze, którzy posiadają wysokie figury na swojej ręce często wykazują się agresywnym sposobem grania, co może ich zgubić (często okazuje się, że po prostu blefują, ale nie warto tego sprawdzać, kiedy ma się słabe karty).

Przed rozpoczęciem rozgrywek w Studa warto sobie przestudiować, na czym polega starszeństwo kolorów, gdyż może to zaoszczędzić nieprzyjemnych niespodzianek podczas trwania rozgrywek.

Back to top button